Poniżej znajdują się informacje o akcjach realizowanych zarówno przy wsparciu udzielonym przez Fundację Amicus, jak i prowadzonych z jej inicjatywy. Środki, którymi dysponujemy pochodzą z zysku wypracowanego przez naszą organizację, który w całości przeznaczany jest na działalność statutową oraz z pieniędzy pozyskanych dzięki Państwu – z odpisu 1% podatku na rzecz FAUNC.

WSPIERAMY

Zapraszamy do wspierania osób, które stały się podopiecznymi Fundacji oraz projektów, które realizowane są przez studentów / absolwentów lub pracowników UMK.

Dla Pawła Krasiewicza

Paweł Krasiewicz – student Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. 20 grudnia 2016 r. jak co dzień Paweł wyszedł do szkoły. Niestety do domu wrócił dopiero po 9 miesiącach. Zaatakował go jego własny organizm. Nic wcześniej nie wskazywało na jakąkolwiek chorobę. Tego dnia w trakcie pisania kartkówki z matematyki zaatakowała go bardzo rzadka choroba autoimmunologiczna – wielopoziomowe poprzeczne zapalenia rdzenia. W ciągu zaledwie 45 minut choroba doprowadziła do bezdechu i śpiączki. Bardzo został zniszczony układ nerwowy, a Paweł przed 4 miesiące przebywał na OIOM-ie. Nie mógł się ruszać, sam nie oddychał i karmiony był przez sondę. Konsekwencją choroby jest porażenie czterokończynowe. Paweł wymaga w dalszym ciągu stałej opieki i bardzo kosztownej rehabilitacji.

Paweł kontynuuje swoją edukację, jako student WNEiZ UMK w Toruniu na kierunku ekonomia. Jest pełen pasji i nie poddaje się.  

Pawła można wspierać przekazując wpłaty na konto Fundacji (mBank 56 1140 2017 0000 4502 0345 2695), z dopiskiem: dla Pawła Krasiewicza.

 

Dla Oli Rutkowskiej

Aleksandra Rutkowska – studentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. W 2019 roku stała się ofiarą tragicznego wypadku samochodowego, spowodowanego przez bezmyślnego kierowcę. W wyniku uderzenia w samochód, którym jechała, na miejscu poniosła śmierć jej ukochana mama, a pozostali pasażerowie, w tym tata, z ciężkimi obrażeniami trafili do szpitali. Olę, w stanie krytycznym, przyjął Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Dr. Jana Biziela. Lekarze cudem uratowali jej życie.

Ola jest niezwykle ambitną dziewczyną, bardzo dobrą studentką o wielu zainteresowaniach i pasjach, wśród których taniec zajmował tak niedawno pierwsze miejsce. O wymiarze jej heroizmu może świadczyć kontynuacja studiów pomimo, że wciąż walczy o swoje zdrowie, a poruszać się może wyłącznie na wózku inwalidzkim.

Olę można wspierać przekazując wpłaty na konto Fundacji (mBank 56 1140 2017 0000 4502 0345 2695), z dopiskiem: dla A. Rutkowskiej.

Dr hab. Piotr Skrzypczak

Dr hab. Piotr Skrzypczak, prof. UMK, pracownik Katedry Kulturoznawstwa (Instytut Nauk o Kulturze, WH UMK), ceniony teoretyk i znawca sztuki filmowej, autor znanych monografii z zakresu filmowych adaptacji dzieł literatury pięknej oraz historii kina.
W lutym 2018 roku  dr.  hab. Piotr Skrzypczak poważnie zachorował. Po wielomiesięcznej rehabilitacji neurologicznej w kilku placówkach medycznych przyszedł czas na długotrwałą, kosztowną rehabilitację domową. Heroiczna walka, by odzyskać sprawność motoryczną, jest motywowana przede wszystkim pragnieniem powrotu dr. hab. Skrzypczaka do pracy dydaktycznej i naukowej.

Dziękujemy Państwu za wszystkie wpłaty, dzięki którym Pan Profesor w 2019 r. mógł parokrotnie skorzystać z turnusów rehabilitacyjnych. Będziemy niezmiernie wdzięczni, jeśli zdecydują się Państwo na dalsze wsparcie.

Wpłaty można przekazywać na konto Fundacji mBank 56 1140 2017 0000 4502 0345 2695, z dopiskiem: dla Piotra Skrzypczaka.

 

Kalisa Bogati

Dziękujemy wszystkim Darczyńcom za wpłaty – wpłynęło łącznie 2000 złotych, które w całości przeznaczone zostaną na wsparcie Kalisy w jej rehabilitacji. Tym samym zbiórka została zakończona – dziękujemy za okazane serce i solidarność.

Kalisa przyjechała do Polski, aby realizować swoje marzenie związane z karierą naukową. Obecnie jest słuchaczką drugiego roku Szkoły Doktorskiej – Academia Copernicana. Niestety poważny uraz ręki przerwał możliwość kontynuacji prac laboratoryjnych i zapoczątkował długotrwałą walkę o powrót do zdrowia. Społeczność akademicka Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych wraz z Fundacją zdecydowały się wesprzeć finansowo Kalisę oraz zwrócić się do Państwa o pomoc w zgromadzeniu środków, które w całości wydatkowane będą na pokrycie kosztów konsultacji ortopedycznych i kosztownych zabiegów rehabilitacji.

Wpłaty można przekazywać na konto Fundacji: mBank 56 1140 2017 0000 4502 0345 2695, z dopiskiem zbiórka dla Kalisy.

 

2023

Dofinansowywanie konferencji i projektów studenckich!

Dziękujemy za liczne zgłszanie się o wsparcie do naszej Fundacji!

Do zobaczenia w 2024 r. 😉

 

Koncert kolęd z Chórem Akademickim UMK

Wzorem ubiegłego roku, razem z Chórem Akademickim UMK, zaprosiliśmy społeczność Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na Koncert Kolęd, w Auli UMK.

Wiecej informacji.

Konkurs na kartkę bożonarodzeniową 2023

Tradycyjnie, zaprasiliśmy Was do udziału w najprzyjemniejszym zkonkursów, bo na kartke bożonarodzeniową!

Więcej informacji.

 

Warsztaty świąteczne

Jak co roku w okresie świąt zapraszamy rodziców z dziećmi na warsztaty tworzenia ozdób świątecznych, które zostały przygotowane przez nasze wolontariuszki.

Wiecej informacji.

ZAPYTAJ! Naukowca

W tegorocznej edycji pytamy NAUKOWCÓW pracujących na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika!

Więcej informacji.

 

10 lecie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Byliśmy obecni z naszymi projektami edukacyjnymi na 10 leciu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Wiecej informacji.

Ze zdrowiem za Pan brat!

Studenci i studentki z Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytet Mikolaja Kopernika w Toruniu, realizują projekt mający na celu edukację w zakresie zdrowia.

„Ze zdrowiem za pan brat” – projekt edukacyjny skierowany do seniorów i młodzieży z bydgoskich i toruńskich ośrodków, to warsztaty odbywające się w liceach i ośrodkach zrzeszających osoby starsze.

Więcej informacji.

 

Policzmy się! Otrzęsiny WMiI

Jako Fundacja wsparliśmy wydarzenie poczęstunkiem, oraz nagrodami dla zwycięzców poszczególnych konkurencji.

Dziękujemy Samorząd Studencki WMiI UMK w Toruniu za możliwość wsparcia tego wyjątkowego wydarzenia!

Wiecej informacji.

Braliśmy udział w Toruńskiej Nocy Naukowców 2023

Warsztaty, stanowiska edukacyjne i doświadczalne oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – to główne punkty programu tegorocznej “Toruńskiej Nocy Naukowców”.

Więcej informacji.

 

„Pasjonauci. Rodzinny Dzień Profilaktyczny”

Braliśmy udział w pikniku profilaktycznym. 

Na naszym stoisku można było dowiedzieć się o: pierwszej pomocy przedweterynaryjnej, tajnikach pracy w laboratorium biologicznym, sekretach jakie skrywają egzotyczne owady, tworzeniu i projektowaniu robotów, pracy drukarki 3D.

Wiecej informacji.

Byliśmy na Olimpiadzie grupy TZMO!

Na przygotowanym stoisku można było zobaczyć mały wycinek zajęć, które przeprowadzamy podczas Uniwersytetu Dziecięcego, oraz uzyskać informacje o innych inicjatywach takich jak Uniwersytet Młodych, półkolonie, zapytaj.

Więcej informacji.

 

Warsztaty botaniczne z okazji Dnia Taty

Obok Dnia Mamy, równie ważny i wyjątkowy jest…? DZIEŃ TATY! Jasna sprawa!
I ten również będziemy świętować i do tego świętowania zapraszamy także Was, Drodzy Tatowie, oraz Wasze pociechy.

Mamy dla Was warsztaty – Warsztaty TATY.

Wiecej informacji.

Warsztaty plastyczne na Dzień Dziecka!

Tym razem zapraszamy Was do nowo powstałego Kopernikańskiego Ośrodka Integracji UMK, gdzie wspólnie z Lentilka – sensoryka i plastyka wykonamy wielkoformatowe prace plastyczne. Warsztaty odbędą się w pięknych okolicznościach przyrody – na terenie KOI funkcjonuje bowiem ogród jadalny, który niewątpliwie będzie sprzyjał niedzielnemu relaksowi.

Więcej informacji.

 

MAMY Warsztaty – Jak wygląda nasze DNA?

Czy zastanawialiście się, dlaczego jesteśmy podobni do swoich rodziców i dziadków?
O tym, jak wyglądamy decyduje pewna cząsteczka, która jest przekazywana dzieciom przez rodziców.

To był temat przewodni tegorocznych warsztatów z okazji Dnia Mamy!

Wiecej informacji.

Akcja 3Maj się!

Projekt „3Maj się” jest tworzony przez studentów UMK oraz wolontariuszy Fundacji Amicus UNC. Projekt realizowany w ramach konkursu „Mini-granty na inicjatywy wolontariacie Korpusu Solidarności” organizowanego przez Kujawsko-Pomorską Federację Organizacji Pozarządowych.

Więcej informacji.

 

Zrealizowaliśmy projekt "słowoTWORY"

Otrzymaliśmy dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury!

Organizowany przez nas projekt „słowoTWORY” zdobył wysokie, bo 3 miejsce w programie „Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2023″.

Wiecej informacji.

Witaj wiosno!

Jak co roku, postanowiliśmy jednak odrobinę ośmielić wiosnę i podrzucić trochę słońca za pomocą najbardziej słonecznych kwiatów – żonkili.

 Więcej informacji.

 

Warsztaty wiosenno-wielkanocne

Razem z Lentilką zaprosiliśmy was na warsztaty wiosenno-wielkanocne.

Tym razem mieliście okazję własnoręcznie stworzyć trzy prace, które zabraliście ze sobą do domu

Wiecej informacji.

Koncert kolęd

Razem z Wydziałem Chemii zaprosiliśmy Was na dość nietypowe Walentynki. Ani to romantyczna kolacja, ani teatr. Chociaż o nazwanie ich randką w kinie można by się pokusić, bo stawiliśmy na pokazy i efekty specjalne.

Więcej informacji.

Ruszamy (się) z matematyką!

Ruszamy (się) z matematyką to projekt, który otrzymał dofinansowanie w programie grantowym Fundacji mBanku pt. „Rosnę z matematyką”.

Wiecej informacji.

Dzień Babci i Dzień Dziadka – artystycznie

Razem z Wydziałem Sztuk Pięknych i dr. Piotrem Florianowiczem przygotowaliśmy dla Was DZIEŃ BABCI i DZIEŃ DZIADKA ARTYSTYCZNIE, gdzie wspólnie mieliście okazję poznać tajniki wykonywania grafiki techniką kolografii.

Więcej informacji.

VI edycja konkursu „Skołuj projekt”

Celem Konkursu jest wyłonienie najbardziej twórczego ze studenckich pomysłów, łączącego wartość naukową, społeczną użyteczność, innowacyjność oraz promocję Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

2022

Koncert kolęd

Wraz z Chórem Akademickim UMK zorganizowaliśmy KONCERT KOLĘD. Śpiwaliśmy wspólnie kolędy z naszymi najmłodszymi studentami, ich rodzicami, rodzeństwewm nawet dziadkami i wszsytkimi obecnymi podczas koncertu.

Piernikowe Mikołajki

Z okazji Mikołajek spotkaliśmy się w Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie była możliwość upiec własne pierniki, ale także zwiedzić fantastyczną wystawę dr. Stanisława Kośmińskiego z Wydziału Sztuk Pięknych UMK, na której można było podziwiać m.in. formy snycerskie do pierników Jego autorstwa.

Wsparcie rehabilitacji Pawła Krasiewicza

Pomogliśmy organizatorom Pucharu Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w zbieraniu środków na rehabilitację Pawła. Podczas wydarzenia odbyły się licytacje charytatywne oraz inne atrakcje, a zebrana kwota została przeznaczona na rehabilitacje Pawła.

Więcej informacji: https://fundacja.umk.pl/wsparcie-dla-pawla/

Warsztaty ozdób światecznych

Spotkalisy się w sobotę i wspólnie stworzyliśmy piękne ozdoby świąteczne, a to wszystko pod okiem wolontariuszy fundacji. Wspólnie stworzyliśmy (własnoręcznie!) ozdoby na choinkę, kartki świąteczne i zawieszki do prezentów – a wszystko odbyło się w świątecznej atmosferze!

Konkurs literacki "Przecinek"

W tym roku zaskoczyliście nas swoją twórczością. Otrzymaliśmy 37 opowiadań, z których każde prezentowało wysoki poziom autora. Od odkrywania magii świąt, rodzinne wspominki, aż po świąteczne fantasy – było w czym wybierać!
Zwycięzcą konkursu literackiego „Przecinek” został Pan Filip Bukowski za opowiadanie „Błyski nad Dnieprem”.
Organizatorzy postanowili przyznać dodatkowo wyróżnienie dla Pani Kamili Pawełoszek za opowiadanie „Światła przeszłości”.

Strona konkursu: https://fundacja.umk.pl/przecinek/

Konkurs na kartkę świąteczną

Jak co roku, wybór do najłatwiejszych nie należał. Bo i kartki, jak co roku, wyjątkowe, pomysłowe i niezwykle dopracowane. Ale ostatecznie się udało! I tak oto wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce ex aequo: Nina Ochnicka i Anna Sofija Tręda
Wyróżnienie:
Stanisław Piotrowski
Więcej szczegółów: https://fundacja.umk.pl/wyniki-konkursu-na-kartke-swiateczna-2022/

Spotkanie: Ogdowski war (non)fiction

Współorganizowaliśmy otwarte spotkanie z Marcinem Ogdowskim, absolwentem socjologii UMK, dziennikarzem, pisarzem i blogerem. Autor powieści political/war fiction opowiedział o swojej twórczości oraz o doświadczeniach jako korespondenta i reportera wojennego z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i Ukrainy.
Organizatorem spotkania był Program Absolwent UMK.

Sztuka natury, natura sztuki vol. 2

Dostaliśmy dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury!
Sztuka natury, natura sztuki vol.2 to blok intermedialnych warsztatów aktywizujących twórczo dzieci, młodzież oraz studentów.
Szczegóły: https://fundacja.umk.pl/sztuka-naturynatura-sztuki-vol-2/

ZAPYTAJ! w Terenie.

W tej edycji ruszyliśmy W TEREN, to znaczy, że naszymi gośćmi były osoby, których praca związana jest, najprościej mówiąc, z ruchem, a to oznaczało, że i My sporo chodziliśmy wędrowaliśmy, a co najciekawsze, poszukiwaliśmy – odpowiedzi na nurtujące Was pytania!

Startujemy z Wolontariatem!

Rozpoczeliśmy rekrutację wolontariuszy do naszej Fundacji! W ramach działań promocyjnych został zorganizowany Piknik „Zaprzyjaźnij się z Amicusem„, który odbył się dzięki wsparciu Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych. Piknik sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków „Korpusu Solidarności – Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030”

WNoPiB dla WOŚP

Jak co roku z olbrzymią przyjemnością wsparliśmy Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie w organizacji finału WOŚP. 

MAMY warsztaty!

Ponownie przełamujemy stereotypy i zapraszamy Was, drogie Mamy, na warsztaty, podczas których będzie się dymiło, kurzyło, świeciło i huczało. Będziemy mieszać (broń Boże w zupie!), dolewać, przelewać i zrobimy tak, żeby to był iście kolorowy i wybuchowy dzień, taki, który na pewno zapamiętacie.

2021

WNoPiB dla WOŚP

Jak co roku z olbrzymią przyjemnością wsparliśmy Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie w organizacji finału WOŚP. Szczegóły planowanych eventów: https://www.wnopib.umk.pl/wnopib-dla-wosp-2021/

Od Smyka do Kopernika

Od Smyka do Kopernika to jedyny w Toruniu astronomiczny projekt edukacyjny dla rodzin. Podczas wspólnych warsztatów postaramy się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące Was pytania dotyczące Wszechświata. https://fundacja.umk.pl/od-smyka-do-kopernika/

ZAPYTAJ!

Przed nami kolejna edycja projektu ZAPYTAJ!, którego celem jest organizacja spotkań z osobami, które opowiedzą nam o swoich pasjach i odpowiedzą na pytania nurtujące uczestników – dzieci w wieku 4-8 lat. Szczegóły: www.fundacja.umk.pl/zapytaj

 

Warsztaty dla rodziców

Warsztaty przeznaczone wyłącznie dla rodziców dotyczące różnych zagadnień związanych z rodzicielstwem.
Udział był bezpłatny!  www.fundacja.umk.pl/warsztaty-dla-rodzicow

2020

Konferencja na WPiA

Wsparliśmy Koło Naukowe Prawa Bankowego i Rynku Kapitałowego, które zorganizowało w dniu 09.01.2020 r. Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. „Prawo umów w profesjonalnym obrocie prawnym polskim i międzynarodowym”.

 

Pomoc psychologiczna

Wspólnie z NZOZ Remedis realizujemy „Program bezpłatnej pomocy psychologicznej”. Projekt skierowany jest do studentów i doktorantów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Szczegóły: https://fundacja.umk.pl/dla-studentow/

Warsztat ozdób świątecznych. (Online)


Tradycyjnie, w grudniu, przygotowaliśmy dla Was świąteczne warsztaty robienia ozdób choinkowych. Tym razem z uwagi na pandemię odbyły się one w wyjątkowej formie.

 

Sztuka natury, natura sztuki


Sztuka natury, natura sztuki to blok intermedialnych warsztatów aktywizujących twórczo dzieci, młodzież oraz studentów. Koordynatorem projektu był dr Piotr Florianowicz z Katedry Projektowania Graficznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK.  https://naturasztuki.blogspot.com/

Dama broni się sama


Zbliżający się Dzień Kobiet to świetna okazja, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlatego zorganizowaliśmy bezpłatny kurs samoobrony dla kobiet.

 

Konkurs literacki "Przecinek"


Udział wzieli zarówno studenci, doktoranci, jak i absolwenci oraz pracowników UMK, dzięki czemu mieliśmy przyjemność wybrać najlepsze OPOWIADANIA.

Pozostałe lata:

2019

 V edycja SKOŁUJ PROJEKT

Z początkiem roku zorganizowaliśmy kolejną edycję konkursu Skołuj Projekt, a w lutym oficjalnym wygranym została Studencka Sekcja Obserwacyjna z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Na realizację swojego projektu otrzyma ona 2500 złotych.

Wsparcie konferencji 

  • Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyborczego „Elektor” zorganizowało 7 lutego seminarium naukowe pt. „Jak promować udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego”. Patronat nad inicjatywą objęło Biuro Informacji Parlamentu Europejskiego. To ważne wydarzenie! Z przyjemnością udzieliliśmy Kołu wsparcia w organizacji.
  • Udzieliliśmy wsparcia finansowego Kołu Prawa Własności Intelektualnej „Niematerialni”, które 20 marca zorganizowało ogólnopolską konferencję naukową „Aktualne problemy prawa własności intelektualnej”.
  • Wsparliśmy konferencję „Prawnokarne aspekty związane z wykonywaniem działalności gospodarczej”, która odbyła się 10-12 kwietnia. Każdego dnia obrady podzielone były na 3 panele dyskusyjne. Łącznie wystąpiło 64 prelegentów z 15 ośrodków akademickich. Organizatorem wydarzenia było Koło Naukowe Prawa Karnego.
  • Dofinansowaliśmy „I Ogólnopolską Konferencję Studencką PsychoNova”, której celem jest zachęcenie studentów i doktorantów do prezentacji swojej działalności badawczej oraz promocja kierunku psychologia na UMK w Toruniu.

Tydzień Mózgu

Wsparliśmy Katedrę Psychologii UMK w organizacji tegorocznego Tygodnia Mózgu, który odbędzie się w dniach 11-17 marca br. W ramach wydarzenia zorganizowane zostaną wykłady, warsztaty oraz interaktywne pokazy przygotowane przez pracowników naukowych oraz studentów.

Akcja Żonkil

Powitaliśmy wiosnę z przytupem! Jak co roku wyruszyliśmy z żonkilami w uniwersytecki świat, by umilić początek wiosny i wywołać uśmiechy na twarzach obdarowanych.

OPEN UD

W kwietniu ruszyliśmy z nowym projektem edukacyjnym Fundacji, którego celem jest udzielenie podczas wykładów otwartych odpowiedzi na różne pytania zadane przez studentów Uniwersytetu Dziecięcego. Udział był bezpłatny.

Konkurs Literacki

Konkurs na najlepsze opowiadanie to był nasz kwietniowy hit! Spośród nadesłanych prac (było co czytać!) wybraliśmy utwór autorstwa Pani Agnieszki Wojcieszek pt. „Krzywe zwierciadło”. Laureatka otrzymała od nas bon na zakup książek.

Maj, na zdrowie!

W maju postawiliśmy na zdrowie i zorganizowaliśmy nieodpłatne warsztaty z ratownikiem oraz zajęcia z jogi. Wszystko po to, by przygotować się do wakacji! Więcej informacji: https://fundacja.umk.pl/maj-na-zdrowie/

MAMY warsztaty!

Czyli specjalny prezent z okazji Dnia Matki – zaprosiliśmy mamy do zbudowania własnego robota z klocków LEGO. Pomocnikami były dzieci, a jakże! Więcej informacji: https://fundacja.umk.pl/mamy-warsztaty/

Warsztaty TATY!

Było coś dla mamy, teraz czas na tatę! 16 czerwca zespoły tata+dziecko brały udział w warsztatach ceramicznych. Więcej informacji: https://fundacja.umk.pl/warsztaty-taty/

 „Zakochaj się w…”

Od października ruszamy z nowym cyklem wykładów pn. „Zakochaj się w…”. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, a grupa odbiorców wiekowo bez ograniczeń. Zapraszamy! Szczegóły: www.fundacja.umk.pl/zakochaj

Zapytaj!

Odbyła się kolejna edycja projektu ZAPYTAJ!, którego celem jest organizacja spotkań z osobami, które opowiedzą nam o swoich pasjach i odpowiedzą na pytania nurtujące uczestników – dzieci w wieku 4-8 lat. Szczegóły: www.fundacja.umk.pl/zapytaj

Wsparcie Koła Naukowego

Wsparliśmy nowo powstałe Koło Naukowe Prawa Energetycznego „on/off”, by mogło promować swoją działalność i przyciągać osoby zainteresowane. Szczegóły: https://www.facebook.com/SKNPE.ONOFF/

WNOPIB dla WOŚP

Jak co roku z przyjemnością wsparliśmy organizację WNOPIB dla WOŚP (dawniej WOŚP na WPiSM). Sprawdzajcie, co u nich, bo warto raz w roku z tak fajną ekipą wspierać Orkiestrę! Więcej info: klik.

 

2018

IV edycja SKOŁUJ PROJEKT

IV edycję Skołuj Projekt wygrało Studenckie Koło Naukowe Chemików – kwotę 2500 złotych, którą Fundacja ustanowiła jako nagrodę, przeznaczono na organizację II edycji Festiwalu Pokazów Chemicznych.

Wsparcie konferencji

  • Wsparliśmy finansowo Koło Prawa Własności Intelektualnej „Niematerialni” w organizacji ogólnopolskiej konferencji pt. Aktualne problemy prawa własności intelektualnej, która odbędzie się 7 marca 2018 r. na Wydziale Prawa i Administracji UMK.
  • Dofinansowaliśmy organizację konferencji XVII Kolokwia Psychologiczne, które w tym roku odbędą się w Toruniu, a poświęcone zostaną zastosowaniu nowoczesnych technologii w badaniach i praktyce psychologicznej.
  • Udzieliliśmy wsparcia finansowego konferencji, której głównym celem jest polepszenie współpracy pomiędzy lekarzem a farmaceutą oraz optymalizacja farmakoterapii dla dobra pacjenta. Wydarzenie zaplanowane zostało na 18-20 maja 2018 r.

 Zdrowie pod kontrolą

Wsparliśmy akcję „Zdrowie pod kontrolą” organizowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny, której celem jest przeprowadzenie darmowych badań profilaktycznych oraz szerzenie wiedzy z szeroko pojętej profilaktyki zdrowia. Miejscem akcji jest Centrum Handlowe Focus w Bydgoszczy.

Dzień dziecka na WPiA

Integracja środowiska akademickiego, promocja czytelnictwa i działań społecznych – oto cele, które realizuje Katedra Praw Człowieka poprzez organizację Dnia Dziecka na Wydziale Prawa i Administracji, a my ich chętnie wesprzemy. Głównym punktem programu jest czytanie bajek przez profesorów UMK. Wśród odbiorców będą dzieci pracowników Wydziału oraz zaproszona grupa młodszych dzieci z domu dziecka „Młody Las”.

Spotkanie z ilustratorką

W maju zorganizowaliśmy spotkanie z Dominiką Czerniak-Chojnacką, ilustratorką i plakacistką. Podczas warsztatów uczestnicy poznawali tajniki tworzenia książki, by w finale móc swoją autorską zabrać do domu.

Wystawa RYSOWAĆ

W tym roku (jak co roku) wspieramy Zakład Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK poprzez ufundowanie nagrody dla jednego z autorów prac wystawowych. Tegoroczna edycja wystawy RYSOWAĆ w formule biennale wystartuje w maju, a prace można oglądać do 19 czerwca.

Badania nad antybiotykoopornością

Czy stosowanie antybiotyków na szeroką skalę może prowadzić do antybiotykooporności bakterii? Na te i inne pytania odpowiedzi szuka Sekcja Mikrobiologiczna Studenckiego Koła Naukowego Biologów – a my ich w tym z przyjemnością wspieramy.

Wsparcie dla uczniów GiLA

Zbudowanie modelu satelity wielkości puszki po napoju? Jak moglibyśmy odmówić wsparcia takiej idei! Zadania podjęła się drużyna CanQuito złożona z uczniów klas pierwszych Liceum i Gimnazjum Akademickiego.

Wsparcie dla Archiwum UMK

Wsparliśmy organizację obchodów 70-lecia Archiwum UMK w Toruniu, które odbyły się w dniach 18-19 października 2018 r.

OLCHEM

Wsparliśmy organizację 65. Olimpiady Chemicznej w okręgu toruńskim, nadzorowanej przez Wydział Chemii UMK. Dzięki zainteresowaniu i osiągnięciom młodzieży, nasz okręg plasuje się na 3 miejscu w Polsce. Życzymy dalszych sukcesów!

Jubileusz GiLA

Dofinansowaliśmy publikację tomu jubileuszowego z okazji 20-lecia Gimnazjum i Liceum Akademickiego. Książka to historia szkoły opowiedziana z różnych perspektyw. Na jej treść składają się artykuły pracowników naukowych UMK, nauczycieli GiLA oraz uczniów i absolwentów szkoły.

 

2017

POSTGRADUATE ZOOARCHAEOLOGY FORUM

Co łączy Toruń z Cardiff, Paryżem, Sheffield, Londynem i Tarragoną? Międzynarodowa konferencja dla młodych badaczy archeozoologii – Postgraduate Zooarchaeology Forum. Miejscem szóstej edycji tego wydarzenia (23-25 marca 2017 roku) jest właśnie Toruń, a organizatorami – Pracownia Rekonstrukcji Środowiska Przyrodniczego Instytutu Archeologii UMK oraz Międzywydziałowe Koło Naukowe Bioarcheologii, przy współpracy z Zooarchaeology Lab Uniwersytetu Sheffield.
Szczegółowe informacje na temat konferencji można znaleźć na stronie: https://pzaf2017.wordpress.com/ Fundacja wsparła organizację Postgraduate Zooarchaeology Forum 2017 darowizną w wysokości 500 zł

II EDYCJA KONKURSU LITERACKIEGO PRZECINEK

To już czwarty konkurs organizowany przez Fundację Amicus UNC oraz Magazyn „UNIwers”. Od 2015 roku zorganizowaliśmy PRZECINEK (konkurs literacki; tematyka – opowiadanie), KROPKĘ (konkurs literacki; tematyka – baśń) oraz CUDZYSŁÓW (konkurs fotograficzny; tematyka – fotoreportaż).
Teraz wracamy do PRZECINKA i organizujemy II edycję konkursu na najlepsze opowiadanie. Zwycięski tekst zostanie opublikowany w wydaniu specjalnym „UNIwersu”, zaś jego autor, poza tytułem Laureata, otrzyma nagrodę rzeczową.
Do udziału w konkursie zapraszamy studentów, doktorantów oraz absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

TYDZIEŃ MÓZGU

Tydzień mózgu to cykliczne wydarzenie, którego organizator – w tym roku Wydział Humanistyczny UMK – stawia sobie za cel popularyzację wiedzy o mózgu, metodach jego poznawania i wynikach najnowszych badań z zakresu neuronauk. Na akcję składają się spotkania, prelekcje i warsztaty, które poprowadzą wybitni naukowcy zajmujący się mózgiem. Edycję realizowaną w dniach 13-18 marca 2017 roku wsparliśmy darowizną w kwocie 400 zł

VII KOPERNIKAŃSKIE SYMPOZJUM STUDENTÓW NAUK PRZYRODNICZYCH

W ciągu kilku minionych lat Sympozjum wpisało się na stałe w grafik spotkań naukowych fascynatów nauk przyrodniczych. W dniach 1-2 kwietnia 2017 roku Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UMK oraz Wydział Nauk o Ziemi UMK gości studentów i doktorantów z całej Polski już po raz siódmy. Fundacja wsparła organizację konferencji darowizną w wysokości 300 zł.

WOŚP NA WPiSM

Pod koniec 2011 roku dr Wojciech Peszyński wraz z grupą kilku studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej zaangażował Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w przygotowanie XX finału WOŚP. Akcja okazała się tak dużym sukcesem, że na stałe wpisała się w tradycję Wydziału, przy okazji co roku bijąc rekordy zebranych środków. W ostatniej edycji WOŚP na WPiSM, w styczniu 2017 roku, udało się uzbierać aż 10638,79 zł! Fundacja Amicus regularnie wspiera tę inicjatywę – w 2017 roku organizatorzy otrzymali dofinansowanie na organizację WOŚP na WPiSM w wysokości 700 zł.

2016

NIE OSĄDZAJ. ZROZUM

W listopadzie 2016 roku podjęliśmy bardzo ważny i aktualny temat, którym jest tolerancja. Od 16 listopada, kiedy na całym świecie obchodzi się międzynarodowy Dzień Tolerancji, przez kolejnych 16 dni, dokładnie o 16:00 publikowaliśmy na stronie Fundacji na portalu Facebook zdjęcia. Były to fotografie przeróżnych osób, które łączyły dwie ważne cechy – po pierwsze, każda z nich była związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, a po drugie – każda miała do przekazania apel, który wzywał do tolerancji w najbardziej uniwersalnym jej znaczeniu, czyli szacunku do drugiego człowieka. Wydarzenie objął swoim patronatem Rektor UMK prof. dr hab Andrzej Tretyn. Pozowali dla nas Prorektorzy UMK, naukowcy, pracownicy administracyjni i techniczni, studenci (także studenci Erasmusa), absolwenci – z każdym dniem sympatyków naszej akcji przybywało w geometrycznym wręcz tempie. Chcieliśmy ukazać otwartość i przyjazność społeczności akademickiej UMK. Łącznie opublikowaliśmy dokładnie 60 zdjęć. Wierzymy, że udowodniliśmy tym samym, że społeczność UMK przeciwstawia się wrogości i brakowi szacunku wobec innych ludzi.

SPOTKANIE DOKTORANTÓW

15 października 2016 roku na Wydziale Prawa i Administracji UMK odbyło się V otwarte posiedzenie Zarządu Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Wydarzeniu patronowała Fundacja Amicus UNC. Podczas posiedzenia w Toruniu doktoranci dyskutowali nad szeregiem ważnych kwestii związanych z kształtem studiów doktoranckich oraz kierunkami zmian w tym zakresie. Wspólnie wypracowano wiele wskazówek i kierunków, które posłużą KRD w fazie konsultacji społecznych przygotowywanej nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Podczas spotkania omówiono także szereg ważnych kwestii związanych z funkcjonowaniem KRD, m.in. projekt ogólnopolskiego systemu szkoleń dla doktorantów.

LISTY NA UMK

9 października 2016 roku, z okazji Światowego Dnia Poczty, który jest zarazem początkiem Międzynarodowego Tygodnia Pisania Listów, rozpoczęliśmy naszą kolejną akcję – na kolejnych 7 dni zamieniliśmy się w… listonosza! Wysłaliśmy do Władz, Pracowników, Studentów i Absolwentów dziesiątki listów, w których zachęcaliśmy do powrotu do tradycyjnej listownej komunikacji.

KWIECISTE ŻYCZENIA

Życzenia wielkanocne w 2016 roku złożyliśmy w nietypowy sposób – przez dwa kolejne dni w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc obdarowywaliśmy pracowników i studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pięknymi wiosennymi żonkilami, do których załączyliśmy życzenia radosnej i słonecznej wiosny. Okazało się, że mała rzecz bardzo cieszy.

PIERWSZA POMOC TO ODWAGA

Naszą kampanię społeczną dotyczącą pierwszej pomocy podzieliliśmy na dwa etapy. Najpierw upowszechniliśmy w miasteczku akademickim UMK oraz online broszurę z praktycznymi wskazówkami, jak zachować się w najbardziej niebezpiecznych dla życia i zdrowia sytuacjach. Później przyszła kolej na drugą część akcji – wielki pokaz pierwszej pomocy, który zorganizowaliśmy 14 kwietnia 2016 r. na terenie kampusu UMK. Całą kampanię realizowaliśmy wspólnie z SKN Dydaktyki Ratownictwa i Fizjoterapii Pourazowej CM UMK oraz UMK TV.

WSPARCIE AZS UMK

Dbanie o kulturę fizyczną jest jednym z tych zadań środowiska akademickiego, o których nie można zapominać. Dlatego Fundacja Amicus UNC wspiera sekcję piłki ręcznej Akademickiego Związku Sportowego UMK już od kilku sezonów. W kwietniu 2016 roku Fundacja dofinansowała zakup sprzętu sportowego (bluz sportowych) dla piłkarzy ręcznych AZS UMK kwotą 300 zł.

SZTUKA TO MÓJ KONIK

W ramach zwycięskiego projektu projektu dwa koła naukowe z Wydziału Sztuk Pięknych UMK, Koło Artystyczne „Zamaluj” oraz Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe post(ART), wiosną 2016 roku zrealizowały kilka działań składających się na całą akcję promującą sztukę. Najpierw studenci poprowadzili dla zaproszonych licealistów warsztaty twórcze na Wydziale Sztuk Pięknych, potem zaś odbyła się wystawa artystycznych owoców warsztatowego spotkania, która odbyła się w Centrum Sztuki Współczesnej.

DAMA BRONI SIĘ SAMA

Pierwsza edycja naszego kursu samoobrony dla kobiet cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że postanowiliśmy pomóc kolejnej grupie śmiałych dziewczyn dowiedzieć się, w jaki sposób mogą się obronić. Do udziału w kursie zaprosiliśmy studentki, doktorantki, pracowniczki i absolwentki UMK. Przez maj i czerwiec 2016 roku panie uczestniczyły w sześciu spotkaniach, podczas których trener Artur Wilento nauczył je tego, co każdy o samoobronie wiedzieć powinien.

2015

TURNIEJ CHARYTATYWNY „JEST FAJNIE!”

Stowarzyszenie „Jest Fajnie!” od 2012 roku regularnie organizuje Turniej Charytatywny „Jest Fajnie!” tj. halowy, amatorski turniej piłki nożnej. W tym roku razem ze Studenckim Kołem Naukowym Klub Dziennikarza zbierano pieniądze na leczenie małego Pawełka, który cierpi na zespół gorączek nawrotowych TRAPS. Fundacja Amicus UNC wsparła tą imprezę, finansując medale dla najlepszych drużyn.

RAMY DO OBRAZÓW DLA BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ UMK

Wśród zbiorów książkowych, w Bibliotece Głównej gromadzone są także kolekcje graficzne – ikonografia, ekslibrysy, pocztówki, rysunki, obrazy. Duża część prac jest pokazywana na licznych wystawach, które odbywają się również na terenie Biblioteki. Fundacja przekazała w formie darowizny ramki do obrazów, które uświetnią ekspozycję prac we wnętrzach Uniwersyteckiej Biblioteki.

PUBLIKACJE NAUKOWE

Fundacja przeznacza środki finansowe na rzecz wydania publikacji naukowych i materiałów pokonferencyjnych m.in. „Ikonografia antyczna jako zwierciadło życia codziennego” pod redakcją Jakuba Mosiejczyka, „Tegumentologia polska dzisiaj” pod redakcją Arkadiusza Wagnera.

WARSZTATY Z NADZIEJĄ

Wraz z Katedrą Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK dla zorganizowaliśmy dla podopiecznych Hospicjum „Nadzieja” warsztaty Indonezja – w magicznej krainie cieni. Wraz z uczestnikami tworzyliśmy lalki teatru wayang kulit, poznawaliśmy kulturę jednego z największych krajów świata, a na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy „Sto lat” po indonezyjsku.

JADŁOSPIS OCZAMI CHEMIKA

Ile cukru jest w cukrze? W czym tkwi sukces dobrego chleba? Czy kultury bakterii żyją naprawdę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźliśmy podczas prelekcji Odkryj zakulisowy wymiar swojej kuchni, czyli jadłospis oczami chemika, która odbyła się 15 kwietnia 2015 roku. Tajemnicami zdrowego odżywiania podzieliła się z nami dr Marzanna Kurzawa, pracownik naukowy Wydziału Chemii UMK, specjalistka w zakresie chemii i analizy żywności. Udział w spotkaniu był bezpłatny, Tematyka okazała się na tyle interesująca, że zgłosiło się do nas blisko 70 osób!

ODŻYW SWÓJ MÓZG

Z okazji Europejskiego Dnia Mózgu, który obchodzimy 18 marca, zorganizowaliśmy akcję „ODŻYW swój mózg”. Z pomocą Toruńskiego Koła Kognitywistycznego zaserwowaliśmy studentom UMK solidną porcję ciekawostek na temat mózgu i zaproponowaliśmy rozwiązanie nietypowego quizu. Autorów 14 najlepiej rozwiązanych quizów zaprosiliśmy na warsztaty kreatywnego myślenia, które odbyły się 28 marca 2015 roku, a poprowadziła je dr Małgorzata Gut z Wydziału Humanistycznego UMK.

PRZECINEK I KROPKA

W magazynie każdego studenta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który istnieje od trzech lat, przeprowadzono już dwa konkursy literackie. Zarówno Kropka jak i Przecinek cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Nagrodą dla autora najlepszego utworu był bon do Księgarni Uniwersyteckiej UMK o wartości 200 złotych, który został sfinansowany przez Fundację Amicus.

BEZPŁATNY KURS SAMOOBRONY

W styczniu 2015 roku przygotowaliśmy dla studentek, absolwentek i pracowniczek Uniwersytetu Mikołaja Kopernika podstawowy kurs samoobrony – w ciągu 6 spotkań uczestniczki nauczyły się sposobów na unikanie ataków, jak również najważniejszych chwytów. Prowadzącym był Artur Wilento – trener Kadry Narodowej Karate Kyokushin-kan.

2014

DZIEŃ Z LITERATURĄ, WIECZÓR Z MUZYCZNYM SŁOWEM

W ramach dofinansowanego przez Fundację projektu, Koło Lektury Filologiczno-Filozoficznej przeprowadziło konkurs w toruńskich gimnazjach i odwiedziło Dom Dziecka „Młody Las” oraz toruński Szpital Dziecięcy, gdzie czytano bajki najmłodszym dzieciom. Ponadto Członkowie Koła zorganizowali wykłady na temat związków muzyki i literatury i zachęcali mieszkańców (oraz turystów) odwiedzających Rynek Staromiejski do odczytania fragmentu wiersza jednego z toruńskich twórców.

OLIMPIADA FIZYCZNO-FIZYCZNA

Wygrana w konkursie Skołuj Projekt! w roku 2014 należała do SPIE NCU Student Chapter, koła naukowego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Pomysł zakładał rywalizację uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zarówno sportową, jak i naukową. Finał – po wstępnych eliminacjach – odbył się 2 czerwca na Stadionie Miejskim w Toruniu.

POZYTYWNIE INFORMUJĄCY TRAMWAJ

Pozytywnie Informujący Tramwaj to akcja organizowana przez Studenckie Koło Naukowe „Klub Dziennikarza” Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK, a dofinansowana przez Fundację. Studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej wprawiali w dobry nastrój zmierzających do pracy lub szkoły mieszkańców Torunia w jeden z listopadowych poniedziałków. W wynajętym tramwaju wcielili się w pozytywnie informujących dziennikarzy, którzy przez kilka godzin przekazywali pasażerom same dobre wiadomości.
Akcja została bardzo dobrze przyjęta przez społeczność lokalną, w związku z czym została powtórzona w 2015 roku

KONCERTOWA FALA

Przygotowany przez Radio Sferę cykl muzycznych spotkań zespołów związanych z UMK (grają w nich studenci, absolwenci lub pracownicy UMK). Zwieńczeniem projektu jest płyta, sfinansowana przez Fundację Amicus UNC.