„Zakochaj się w…” to najnowszy projekt Fundacji skierowany do wszystkich, którzy chcieliby poznać język, kulturę, historię i obyczaje innych krajów. Czy fakt, że mamy różne narodowości i władamy innymi językami sprawia, że jesteśmy sobie obcy? A może jednak łączy nas więcej niż nam się wydaje?

Na wszystkie spotkania zapraszamy raz w miesiącu we wtorkowe popołudnia do
Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki OD NOWA.

Wstęp wolny – projekt finansowany ze środków pochodzących z 1% podatku dla FAUNC.

Projekt tymczasowo zawieszony.

Minione wydarzenia z cyklu Zakochaj się w..

19.11.2020 | ...języku francuskim!

Od zawsze wiadomo, że język francuski jest językiem świata mody. By zrozumieć ten fenomen cofniemy się aż do czasów Ludwika XIV, czyli do narodzin francuskiego stylu wykwintnego. To właśnie wtedy nastąpił przewrót w sposobie ubierania się – męskie stroje zaczęto bogato ozdabiać, pojawiła się moda na peruki oraz, o czym może nie wszyscy wiedzą, nowością odzieżową stał się damski płaszcz. O kanonach mody dyktowanych przez Wersal i kopiowanych niemal przez całą Europę opowie dr Krzysztof Trojanowski – adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa, absolwent Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego i studiów podyplomowych z zakresu XX-wiecznego dramatu, teatru i filmu w Studium Filologii Polskiej UMK oraz autor przekładów literackich i publikacji w języku polskim i francuskim z dziedziny kultury Francji i historii kina.

Kiedy? 19.11. (wtorek), godz. 18.00
Gdzie? Akademickie Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa”

22.10.2020 | ...języku włoskim!

fundacja amicus zakochaj sieNie mówisz po włosku? Nic nie szkodzi! Poznaj język gestów! Bo język włoski to nie tylko słowa, lecz przede wszystkim mowa ciała. O komunikacji niewerbalnej w języku włoskim, podczas pierwszego spotkania z cyklu otwartych wykładów dedykowanych językom obcym, opowie dr hab. Sylwia Skuza, adiunkt z Katedry Języków Romańskich Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kiedy? 22.10. (wtorek), godz. 18.00
Gdzie? Akademickie Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa”

14.01.2020 | ...języku hiszpańskim!

Język hiszpański jest drugim najpopularniejszym językiem świata, używanym na siedmiu kontynentach. Posługuje się nim ponad 650 milionów ludzi. Jest jednym z języków urzędowych ONZ, UE i UNESCO. Jednak czy to oznacza, że jest językiem jednorodnym? Czy Hiszpan porozumie się z Meksykaninem, Kubańczykiem lub Filipińczykiem? Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas wykładu, który wygłosi mgr Dominika Wysoczyńska – językoznawca i filolog, doktorantka na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na literaturze hiszpańskiej, szczególnie epoki Złotego Wieku, a także pracach Francisca de Quevedo. Współautorka polsko-hiszpańsko-włoskiego Słownika Tematycznego, a także autorka i współautorka wielu krajowych i zagranicznych publikacji na temat literatury, kultury, bezpieczeństwa i religii.

Kiedy? 14.01. (wtorek), godz. 18.00
Gdzie? Akademickie Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa”

22.10.2019 | ...języku bułgarskim!

Język bułgarski jest najstarszym pod względem tradycji piśmienniczej językiem słowiańskim – utwory, które powstały na ziemiach bułgarskich w drugiej połowie IX w. stały się wzorem dla późniejszych kultur słowiańskich. Jednocześnie sam język poszedł w swoim rozwoju w zupełnie innym kierunku – dziś jest jedynym językiem słowiańskim, w którym nie ma przypadków, ale za to zachowały się czasy, wykształcił się rodzajnik i inne osobliwości. Jednym słowem w gramatyce (ale nie słownictwie) jest bardziej podobny do angielskiego niż do polskiego. Jak to się stało? O tym na spotkaniu, które poprowadzi prof. dr hab. Viara Maldjieva z Katedry Bałkanistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kiedy? 10.12. (wtorek), godz. 18.00
Gdzie? Akademickie Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa”

KONTAKT
Katarzyna Wójcik
tel.: 605 873 989
email: fundacja@umk.pl