Co zrobić, żeby matematyka nie wydawała się ani trudna, ani nudna i dała się łatwo przyswoić i… oswoić? Pewnie nie ma tu jednej właściwej odpowiedzi, ale my znaleźliśmy na nią pewien sposób. Wprawiliśmy ją w ruch! A siebie razem z nią. Tak też powstał projekt Ruszamy (się) z matematyką, do udziału w którym zaprosiliśmy przedszkolaków. Celem projektu było, przede wszystkim, pokazanie najmłodszym, że matematyka, hucznie i bardzo poważnie nazywana królową nauk, wcale tak poważna być nie musi i że można się jej nauczyć także poprzez zabawę. Dzięki projektowi mieliśmy szansę pokazać najmłodszym, że zwykłe zakupy (ważenie, liczenie pieniędzy), jazda na hulajnodze, rowerze (prędkość, odległość), umiejętność podania swojego wzrostu czy wagi, to nic innego jak matematyka, tak bardzo obecna w naszym codziennym życiu i tak bardzo niezbędna do funkcjonowania w świecie.

Projekt Ruszamy (się) z matematyką to kilka części składowych: Po pierwsze – praktyczne zajęcia z dziećmi – w placówkach, z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku, takich jak miara krawiecka, waga, dziecięca kasa sklepowa, hulajnoga, rower itd. Po drugie – zaangażowanie w zajęcia rodziców, którzy wspólnie z dziećmi przygotowali na konkurs przyrząd geometryczny oraz wzięli udział w matematycznej grze terenowej (Zadania, które mieli do rozwiązania uczestnicy gry znajdują się na końcu e-booka. Zerknijcie. Może zainspirują Was do ułożenia własnej? Możecie wykorzystać również tę – warunek jest jednak jeden – miejsce – gra została zaplanowana w Parku Tysiąclecia.) Po trzecie – niniejszy e-book, w którym zostały zebrane gry i zabawy przygotowane na podobieństwo tych, przeprowadzonych podczas zajęć. Ich realizacja jest możliwa w miejscach, gdzie bywamy na co dzień – w autobusie, tramwaju, lesie, parku, na boisku i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. W sam raz na przedłużającą się podróż albo zbyt męczący 5-latka spacer. : Mamy jednak nadzieję, że e-book nie tylko pomoże w kryzysowych sytuacjach, ale że będzie także początkiem przyjemnej i ciekawej matematycznej przygody dla całej rodziny, a matematyka okaże się być atrakcyjna i przyjazna. Nawet w swojej królewskiej koronie.

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.
Strona programu grantowego „Rosnę z matematyką”: