Podczas najbliższych półkolonii letnich postanowiliśmy, że IDZIEMY NA ŻYWIOŁ(y), a co! 😉 Czy to znaczy, że organizujemy je bez namysłu i przygotowania? Ależ skąd! Znacie nas nie od dziś i wiecie, że u nas plan to podstawa – tak, byście wiedzieli, na co się piszecie.
To (y) w temacie znalazło się nieprzypadkowo, bowiem idziemy nie na ŻYWIOŁ, a na ŻYWIOŁY, co oznacza, że to właśnie żywioły będą tematami poszczególnych turnusów: Ogień, Woda, Powietrze i Ziemia. Każdy inny, ale każdy tak samo przemyślany, dopracowany, pełen przygód, nauki, sportu, a przede wszystkim wakacyjnego odpoczynku i dobrej zabawy.
A że żywioły są cztery, a my chcemy gościć Was u siebie przez sześć tygodni, zdecydowaliśmy, że Ogień i Woda pojawią się dwa razy – tak dla utrwalenia. 😉

TURNUS I – OGIEŃ (27 czerwca-1 lipca) 
Co mamy w planach? M.in. zajęcia w jednostce straży pożarnej, warsztaty chemiczne, tematyczną grę terenową, warsztaty i ognisko w leśnictwie Olek.
TURNUS  II – WODA (4-8 lipca)
Co mamy w planach? M.in. warsztaty meteorologiczne, zajęcia z toruńskimi flisakami i rejs po Wiśle, spotkanie z wioślarzami z AZS UMK Toruń, tematyczną grę terenową, piknik nad Martówką.
TURNUS III – POWIETRZE (11-15 lipca)
Co mamy w planach? M.in. warsztaty w Ogrodzie Zoobotanicznym, zajęcia w Aeroklubie Pomorskim, warsztaty tworzenia latawców, tematyczną grę terenową, piknik w lasku bielańskim.
TURNUS IV – ZIEMIA (18-22 lipca) 
Co mamy w planach? M.in. warsztaty gleboznawcze, warsztaty ogrodnicze w szklarni, tematyczną grę terenową, warsztaty i ognisko w leśnictwie Olek.
TURNUS V – OGIEŃ (25-29 lipca)
Co mamy w planach? M.in. warsztaty chemiczne, warsztaty w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, tematyczną grę terenową, warsztaty i ognisko w Osadzie Leśnej na Barbarce.
TURNUS VI – WODA (1-5 sierpnia)
Co mamy w planach? M.in. warsztaty hydrologiczne, warsztaty w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, tematyczną grę terenową, spotkanie z wioślarzami z AZS UMK Toruń, piknik nad Martówką.

 

PLAN DNIA 
7:00-8:30 – świetlica
8:30-10:00 – zajęcia animacyjne
10:00-10:30 – II śniadanie
10:30-13:00 – zajęcia tematyczne
13.00-13:30 – lunch
13:30-15:00 – aktywność sportowa / zajęcia animacyjne
15:00-16:30 – świetlica

Zapewniamy uczestnikom: II śniadanie (bułkę), świeże owoce i lunch (II danie obiadowe)

UCZESTNICY
Do udziału w półkoloniach zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat. 

LIMIT MIEJSC
50 (z wyjątkiem turnusu II. Limit miejsc w turnusie II wynosi – 25 osób)

MIEJSCE
Wydział Teologiczny, ul. Gagarina 37

WYŻYWIENIE
Firma cateringowa Sielanka

KOSZT UDZIAŁU:
600 zł*

* dzieciom pracowników UMK oraz posiadaczom karty Absolwenta UMK przysługuje 10% zniżka, koszt udziału wynosi wówczas: 540 zł

Płatności dokonuje się przelewem na podstawie prawidłowo wystawionej faktury VAT, którą wysyłamy w wiadomości zwrotnej na przesłaną deklarację udziału w ciągu 7 dni od otrzymania zgłoszenia.

ZAPISY
Zapisy rozpoczną się 12 maja (czwartek)*.
Zapisów dokonujemy, wysyłając na adres: fundacja@umk.pl deklarację udziału dostępną poniżej (żółta ikona).

* nabór wewnętrzny – dla uczestników projektów edukacyjnych Fundacji Amicus
  nabór zewnętrzny – dla pozostałych zainteresowanych rozpocznie się 24 maja

KONTAKT

Weronika Żebrowska-Ruchwa
tel. 605 873 989
email: fundacja@umk.pl

ARCHIWUM
Półkolonie w Toruniu

Półkolonie letnie 2021

W lato 2021 zupełnie wyjątkowo i pewnie trochę zaskakująco jak na wakacje, ale postanowiłyśmy zaprosić Was na obóz… naukowy! UD CAMP.

Będziemy doświadczać, obserwować, próbować, podglądać, przelewać, świecić i robić tak, żeby wybuchało – wiadomo, to lubimy najbardziej. Połączymy ze sobą chemię, fizykę, przyrodę i wszystko, co naukowe i zrobimy tak, żeby było atrakcyjnie, a już na pewno tak, żeby nie było ani nudno ani zbyt poważnie. Oprócz tego pogramy, pobiegamy, pospacerujemy i będziemy łapać słońce tak często, jak to tylko będzie możliwe. Środę zrobimy całą na sportowo, a w piątek dyskoteka! W końcu nie samą nauką człowiek żyje.

5 turnusów, niezwykłe zajęcia, wyjątkowi prowadzący i jak zawsze świetna zabawa! Kto był, ten wie. Kto nie był, niech sprawdzi.

I turnus: MAPA I KOMPAS (m.in. zajęcia z geografii, kartografii, sztuki)
II turnus: LORNETKA (m.in. zajęcia z biologii, astronomii, fizyki)
III turnus: MENAŻKA (m.in. zajęcia z chemii, biologii)
IV turnus: MANIERKA (m.in. zajęcia z geologii, chemii i biologii)
V turnus: SAPERKA (m.in. zajęcia z biologii, gleboznawstwa)

PLAN DNIA – PÓŁKOLONIE W TORUNIU
7:30-10:00 – świetlica i zajęcia animacyjne
10:00-10:30 – II śniadanie
10:30-13:00 – zajęcia tematyczne
13.00-13:30 – lunch
13:30-15:00 – aktywność sportowa / zajęcia animacyjne
15:00-16:30 – świetlica

PLAN TYGODNIOWY:
Poniedziałek – dzień integracyjny. Jest to dzień, w którym uczestnicy poznają wychowawców, współuczestników wypoczynku, miejsce itd. Tego dnia maksimum czasu poświęcamy na gry i zabawy na zapoznanie się, oczywiście, jeśli tylko pogoda na to pozwala, wychodzimy również na zewnątrz i na tyle, na ile jest to możliwe, wszystkie aktywności organizujemy na dworze. 
Wtorek, środa, czwartek – dni naukowe. W te dni, oprócz tradycyjnych już gier i zabaw, dzieci będą uczestniczyły w zajęciach naukowych, (wykłady, warsztaty, pokazy), które będą zmieniały się w zależności od turnusu. Spotkania prowadzone będą przez wykładowców akademickich.
Piątek – dzień turniejów, konkursów i dyskoteka pożegnalna. 

UCZESTNICY
Do udziału w półkoloniach zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Utworzone zostaną dwie 15-osobowe grupy.

CENA

 • 490 zł – koszt udziału w wybranym turnusie dla dzieci pracowników UMK oraz posiadaczy Karty Absolwenta UMK,
 • 520 zł – koszt udziału w wybranym turnusie dla pozostałych uczestników

NUMER ZGŁOSZENIA DO KURATORIUM OŚWIATY
I turnus: 10799/KUJ/L-2021
II turnus: 10960/KUJ/L-2021
III turnus: 16679/KUJ/L-2021
IV turnus: 26546/KUJ/L-2021
V turnus: 29936/KUJ/L-2021

Półkolonie letnie 2020

Najlepsze półkolonie w Toruniu? U nas!

TAK – będą! W końcu możemy to napisać i z wielką radością zaprosić Was do udziału w naszych półkoloniach letnich. Zgodnie z zapowiedzią zapraszamy do przeżycia wspaniałej i przede wszystkim aktywnej przygody! W trakcie 5 turnusów, które odbędą się w otoczeniu przyrody, ptasich treli i leśnego echa, wcielimy się w kucharzy i przyrządzimy potrawy z dzikich roślin, przyjrzymy się napotkanym owadom i pajęczakom, spróbujemy wzniecić prawdziwy ogień oraz będziemy konstruować szałasy a nawet własne place zabaw! W otwartej przestrzeni miasta weźmiemy udział w grze miejskiej pt. „Zagadkowy Toruń”, odkrywając najciekawsze historie związane z naszym miastem. Nie zabraknie również tradycyjnych podchodów, gier i turniejów sportowych na świeżym powietrzu.

Podczas pobytu na półkoloniach organizatorów, uczestników oraz ich rodziców będzie bezwzględnie obowiązywał reżim sanitarny zgodny z aktualnymi wytycznymi.

.

CO BĘDZIEMY ROBIĆ?*

Podczas każdego z turnusów na uczestników czekają niezapomniane warsztaty z jednym z niewielu w Polsce edukatorów przyrody – Bartoszem Guentzel z Drogi do Lasu, który od 5 lat organizuje zajęcia, warsztaty i biwaki o tematyce przyrodniczej. W swojej pracy sięga do wielu inspiracji począwszy od mądrości rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej przez niezwykłe umiejętności komandosów jednostek specjalnych, ale największą inspiracją jest dla niego dzieciństwo spędzone na łonie natury, wypełnione zabawami, podglądaniem przyrody i pierwszymi próbami jej okiełznania.
Chcąc natomiast zaciekawić Was naszym wspaniałym miastem, zabierzemy Was w ekscytującą podróż ulicami Starego i Nowego Miasta oraz Bydgoskiego Przedmieścia, gdzie przygotowaliśmy dla Was grę miejską pełną zaskakujących zagadek.

PLAN DNIA – PÓŁKOLONIE W TORUNIU
7:00-9:00 – świetlica
9:00-9:30 – II śniadanie*
9:30-10:30 – zajęcia animacyjne i sportowe
10:30-12:00 – zajęcia tematyczne
12.00-12:30 – lunch*
12:30-14:00 – zajęcia tematyczne / gry, zabawy, turnieje
14:00-14:30 – podwieczorek*
14:30-16:30 – świetlica
* Zapewniamy uczestnikom: II śniadanie (bułkę), lunch (II danie), podwieczorek (świeże owoce, przekąski: wafle ryżowe, biszkopty) oraz napoje (herbatę, wodę).

MIEJSCE
Wydział Teologiczny UMK w Toruniu
ul. Gagarina 37, Toruń

UCZESTNICY
Do udziału w półkoloniach zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 12 lat. W przypadku gdy liczba uczestników przekroczy 30 osób, dokonujemy podziału na dwie grupy wiekowe odbywające zajęcia w osobnych salach.

CENA

 • 480 zł – koszt udziału w wybranym turnusie dla dzieci posiadaczy Karty Absolwenta UMK oraz dzieci pracowników UMK
 • 500 zł – koszt udziału w wybranym turnusie dla pozostałych uczestników


LIMIT MIEJSC
Z uwagi na obecny stan epidemii, na dzień dzisiejszy, w grupie dzieci do 10 lat przewidujemy 12 osób, natomiast w grupie dzieci powyżej 10 lat – 14 osób. Stan ten może ulec zmianie, jeśli pojawią się nowe wytyczne MEN, MZ i GIS.

NUMER ZGŁOSZENIA
I turnus: 3330/KUJ/L-2020
II turnus: 5735/KUJ/L-2020
III turnus: 12292/KUJ/L-2020
IV turnus: 12315/KUJ/L-2020
V turnus: 19311/KUJ/L-2020

Półkolonie zimowe 2020

 

Najlepsze półkolonie w Toruniu.
Czy marzyliście kiedyś, żeby wspiąć się na deski teatru, uchylić nieco kurtynę i zajrzeć niepostrzeżenie za kulisy sceny? A może ciekawi Was sztuka filmowa oraz animacja i tak jak Piotruś przy pomocy zaczarowanego ołówka, chcielibyście sprawić, by niematerialne przedmioty nagle ożyły?

Podczas dwóch turnusów naszego zimowiska odkryliśmy przed Wami wiele tajemnic. Słowo nabrało wyrazu, a przedmioty nagle ożyły. Na te kilka dni staliście się aktorami, reżyserami, a nawet scenografami… Mieliście również okazję stworzyć wyjątkowe animacje poklatkowe, dla których ograniczeniem była jedynie Wasza wyobraźnia!

[partnerami półkolonii byli Teatr Horzycy oraz Kino Studenckie Niebieski Kocyk]

.

CO BĘDZIEMY ROBIĆ?*

 • I turnus | Tydzień teatralny | 27-31 stycznia 2020
  > Poznaj Teatr! Wyjątkowy spacer performatywny po przestrzeniach ponad stuletniego Teatru Horzycy
  > Kreatywne warsztaty teatralne z aktorami i animatorami kultury

[grupa młodsza]
W planie warsztatów teatralnych znajdzie się między innymi:
– rozgrzewka ciała oraz ćwiczenia dykcyjne,
– wybrane sposoby interpretacji tekstów,
– praca z rekwizytem,
– poznawanie elementów warsztatowych różnych gatunków teatru.
Na koniec dzieci zaprezentują te ćwiczenia, które sprawiły im najwięcej frajdy i na których wykazały największą kreatywność. Ponadto, podczas warsztatów dzieci zaprojektują i ozdobią maski teatralne (grupa młodsza).
Prowadząca:
Joanna Łagan – animatorka kultury Domu Muz (obecnie Centrum Kultury Dwór Artusa), arteterapeutka, założycielka i reżyserka Teatru Amorficznego (wywodzącego się z Teatru Bez Nazwy), działającego od 20 lat przy Domu Muz. Teatr ma na swoim koncie 21 premier.

[grupa starsza] „Baśnie i bajki nie z tej bajki!”
W planie warsztatów teatralnych znajdzie się między innymi:
– wzajemne witanie się na różne sposoby oraz ćwiczenia na integrację grupy,
– rozgrzewka wyobraźni,
– z tej bajki – ćwiczenia z wchodzeniem w role w postacie bajkowe i baśniowe dobrze znane uczestnikom; odtwarzanie scenek bajkowych i baśniowych; zabawa sceniczna” z tymi bohaterami oraz sytuacjami,
ku bajce innej – ćwiczenia na budowanie sytuacji odbiegających od losów bajkowych i baśniowych znanych bohaterów; scenki improwizowane,
– nie z tej bajki
ćwiczenia w tworzeniu niezwykłych bohaterów i niezwykłych historii; scenki improwizowane.
Prowadząca:
Magdalena Łubkowska-Stanisławska – instruktorka teatralna w MDK Toruń (grupa teatralna DRAO).\

 • II turnus | Tydzień filmowy | 3-7 luty 2020 
  > Ożywimy dziś bałwana! Warsztaty animacji poklatkowej, czyli poznawanie tajników ożywiania materii martwej
  > Specjalny pokaz filmowy w kinie Niebieski Kocyk

 

[obie grupy] Podczas warsztatów dzieci będą poznawać tajniki ożywiania materii martwej. To nie magia, lecz animacja poklatkowa sprawi, iż przedmioty martwe, w tym nasz tytułowy Bałwan, nagle ożyją, a kule śniegowe zaczną płatać figle. Jeśli pogoda na to pozwoli zajęcia będą prowadzone w plenerze. Jeśli nie, warsztaty odbędą się wewnątrz budynku i wówczas dzieci ożywiać będą swoje rysowane mroźne stwory. Celem zajęć będzie zapoznanie dzieci z technikami animacyjnymi oraz rozwijanie potencjału twórczego. Proces tworzenia animacji może być niezwykłą zabawą, w której nie ma żadnych ograniczeń. Wystarczy tylko wyobraźnia i wszystko staje możliwe.

Prowadzący:
dr Łukasz Pochylski – operator, montażysta, reżyser, scenarzysta, którego filmy (samodzielne lub tworzone we współpracy) były nominowane na wielu festiwalach w Polsce i zagranicą. Na co dzień realizuje własne projekty, zajmując się głównie filmem dokumentalnym, animacją oraz autorskim filmem eksperymentalnym, współpracuje z UMK TV jako realizator, a także prowadzi zajęcia warsztatowe dla pracowników i studentów UMK.

NR ZGŁOSZEŃ DO KURATORIUM
– turnus I: 2936/KUJ/2020-Z
– turnus II: 2959/KUJ/2020-Z

 

PLAN DNIA – PÓŁKOLONIE W TORUNIU
7:00-9:00 – świetlica
9:00-9:30 – II śniadanie*
9:30-10:30 – zajęcia animacyjne i sportowe
10:30-12:00 – zajęcia tematyczne
12.00-12:30 – lunch*
12:30-14:00 – zajęcia tematyczne / gry, zabawy, turnieje
14:00-14:30 – podwieczorek*
14:30-16:30 – świetlica
* Zapewniamy uczestnikom: II śniadanie (bułkę), lunch (II danie), podwieczorek (świeże owoce, przekąski: wafle ryżowe, biszkopty) oraz napoje (herbatę, wodę).

MIEJSCE
Wydział Teologiczny UMK w Toruniu
ul. Gagarina 37, Toruń

UCZESTNICY
Do udziału w półkoloniach zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 12 lat. W przypadku gdy liczba uczestników przekroczy 30 osób, dokonujemy podziału na dwie grupy wiekowe odbywające zajęcia w osobnych salach.

CENA
– 389 zł – koszt udziału w wybranym turnusie dla dzieci posiadaczy Karty Absolwenta UMK oraz dzieci pracowników UMK
– 419 zł – koszt udziału w wybranym turnusie dla pozostałych uczestników

LIMIT MIEJSC
maks. 50 osób / turnus

Półkolonie letnie 2019

półkolonie w toruniuRazem z uczestnikami naszych półkolonii odbyliśmy już wiele podróży, zwiedzając najróżniejsze miejsca na świecie – od najcieplejszych do najzimniejszych, od tych najbardziej niebezpiecznych do tych, gdzie żyje się najlepiej, przez góry, morza i oceany aż do biegunów. Zwiedziliśmy też różne zakątki Polski, przenieśliśmy się nawet w czasie, żeby zobaczyć, jak dawniej żyło się na polskiej wsi. Jedyne miejsce, gdzie nas jeszcze nie było to… KOSMOS! Tak jest! Tym razem zapraszamy Was w nieziemską podróż!

Ale KOSMOS, co? Jesteście ciekawi? To zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą (półkolonie w Toruniu lato 2019).

.

CO BĘDZIEMY ROBIĆ?*

 • I turnus: 24-28 czerwca
  Wakacje czas start! To jasne jak…SŁOŃCE!
 • II turnus: 1-5 lipca
  Koloniści kontra obcy, czyli PRZYBYSZE NIE Z TEJ ZIEMI!
 • III turnus: 8-12 lipca
  LeciMY! Czyli z rewizytą w KOSMOSIE
 • IV turnus: 15-19 lipca
  To mrugają czy nie? O GWIAZDACH I GWIAZDOZBIORACH
 • V turnus: 22-26 lipca
  KSIĘŻYC wciąż się waha…
 • VI turnus: 29 lipca – 2 sierpnia
  STATKIEM, nie po wodzie

PROGRAM

półkolonie w toruniupółkolonie letnie

PLAN DNIA

7:00-9:00 – świetlica
9:00-10:00 – zajęcia integracyjne, animacyjne i sportowe
10:00-10:30 – II śniadanie*
10:30-13:00 – zajęcia tematyczne
13.00-13:30 – lunch*
13:30-15:30 – gry, zabawy, turnieje
15:30-16:30 – świetlica
* Zapewniamy uczestnikom: II śniadanie (bułkę), świeże owoce, lunch (II danie) oraz napoje (herbatę, sok, wodę).

MIEJSCE
Wydział Teologiczny UMK w Toruniu
ul. Gagarina 37, Toruń

UCZESTNICY
Do udziału w półkoloniach zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 12 lat. W przypadku gdy liczba uczestników przekroczy 30 osób, dokonujemy podziału na dwie grupy wiekowe odbywające zajęcia w osobnych salach.

LIMIT MIEJSC
maks. 50 osób / turnus

Zimowisko 2019

półkolonie w toruniu

Jeśli sądzicie, że ferie zimowe będą nudne, jesteście w błędzie – przygotowujemy dla Was przygodę, jakiej jeszcze nie było… Zapraszamy na półkolonie SURVIVAL. Poznaj i przetrwaj.
Podczas dwóch turnusów naszego zimowiska dowiecie się między innymi, jak nie zbłądzić w lesie, czym są geoglify, jak przetrwać w najbardziej niebezpiecznych i wymagających miejscach na Ziemi. Poznacie zasady pierwszej pomocy w przypadku zranień i innych kontuzji, weźmiecie udział w grze terenowej na orientację, wyostrzycie wszystkie zmysły. Będzie wyjątkowo pasjonująco! (półkolonie w Toruniu – zima 2019).

 

TERMINY TURNUSÓW
– I turnus: 14-18 stycznia 2019 r. – II turnus: 21-25 stycznia 2019 r.

CO BĘDZIEMY ROBIĆ?
I turnus | Poznaj
> najbardziej wymagające miejsca na Ziemi oraz jak nie zbłądzić w lesie i czego się strzec – mieszkańcy lasu i ich tropy, mapy
> człowiek i natura, czyli nasze ślady w przyrodzie – geoglify, petroglify i piktogramy
> gra terenowa na orientację

II turnus | Przetrwaj
> jak przetrwać w lesie – budowa schronienia, pomocne węzły, ubiór maskujący, pozyskiwanie wody
> na ratunek… sobie – warsztaty pierwszej pomocy
>  gra terenowa na orientację

PLAN DNIA
7:00-9:00 – świetlica || 9:00-10:00 – zajęcia animacyjne i sportowe
10:00-10:30 – II śniadanie* || 10:30-12:30 – zajęcia tematyczne
13.00-13:30 – lunch* || 14:00-15:30 – gry, zabawy, turnieje || 15:30-16:30 – świetlica
* Zapewniamy uczestnikom: II śniadanie (bułkę), świeże owoce, lunch (II danie) oraz napoje (herbatę, sok, wodę).

MIEJSCE
Wydział Teologiczny UMK w Toruniu, ul. Gagarina 37, Toruń

UCZESTNICY
Do udziału w półkoloniach zapraszamy dzieci klas I-VI szkoły podstawowej. W przypadku gdy liczba uczestników przekroczy 30 osób, dokonujemy podziału na dwie grupy wiekowe odbywające zajęcia w osobnych salach.

LIMIT MIEJSC
maks. 50 osób / turnus

CENA
350 zł – koszt udziału w wybranym turnusie dla dzieci posiadaczy Karty Absolwenta UMK oraz dzieci pracowników UMK
380 zł – koszt udziału w wybranym turnusie dla pozostałych uczestników

ZAPISY
[terminy]
> 14-28 listopada 2018 – NABÓR WEWNĘTRZNY (dla uczestników projektów edukacyjnych Fundacji)
> od 29 listopada 2018 – NABÓR ZEWNĘTRZNY (dla pozostałych zainteresowanych)
[forma]
Zapisu dokonujemy poprzez przesłanie wypełnionej elektronicznie deklaracji udziału na adres mailowy: fundacja@umk.pl

Najlepsze półkolonie w Toruniu z Fundacją Amicus UMK!