Zapytaj! to cykl całorocznych spotkań skierowany do dzieci w wieku 4-8 lat, podczas których, wraz z opiekunami, będą miały okazję poznać tajniki pracy przedstawicieli ciekawych zawodów. W tegorocznej edycji pytamy NAUKOWCÓW pracujących na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, dzięki którym nie tylko poznamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, ale zwiedzimy wydziały i zajrzymy w miejsca na naszej Uczelni, gdzie nie każdy dostać się może!

INFORMACJE O ZAPLANOWANYCH SPOTKANIACH

13 kwietnia 2024 – ZAPYTAJ! WETERYNARZA

Z Piwnic wracamy do Torunia, a konkretnie do Instytutu Medycyny Weterynaryjnej, gdzie zapoznacie się z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej. Dowiecie się, jak prawidłowo założyć opatrunek Waszemu pupilowi, jak opatrzeć ranę i co zrobić w sytuacji, kiedy zje waszą kanapkę razem z opakowaniem. Ponadto będziecie mieli okazję zapytać prowadzących, jak prawidłowo komunikować się ze zwierzętami, jak zrozumieć ich język, a także dowiecie się, jak one odczytują nasz.

Godziny: 10:00

Limit: 15 par

INFORMACJE O MINIONYCH SPOTKANIACH

9 marca 2024 – ZAPYTAJ! ASTRONOMA

W marcu zabieramy Was do Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach, gdzie będziemy gościć u…ASTRONOMA, jasna sprawa!
Podczas spotkania będziecie mieli okazję zobaczyć 130-letni teleskop, który zapoczątkował historię Obserwatorium, a także sprawdzić, jak funkcjonuje największy teleskop optyczny w Polsce. Ponadto zobaczycie też największy (sięgający 10 piętra!) radioteleskop w środkowo-wschodniej Europie, dowiecie się, jak jest zbudowany (spokojnie, tylko tak z grubsza), do czego służy i czym właściwie różni się od teleskopu optycznego.
Poza zwiedzaniem będzie też oczywiście czas na opowiadanie o samej pracy naszego gościa. Dowiecie się, jak wygląda jego dzień, czym dokładnie się zajmuje, ale też, jak dostrzega w astronomii inne aspekty jej wyjątkowości, choćby, w uprawianej przez siebie, astrofotografii oraz popularyzacji astronomii. Nie zabraknie także zdjęć, ciekawostek i miejsca na Wasze pytania.

3 lutego 2024 – ZAPYTAJ! PSZCZELARZA

Wracamy do Instytutu Biologii, gdzie w krzyżowy ogień pytań tym razem wrzucimy pszczelarzy – dr. Przemysława Grodzickiego i dr Katarzynę Piątkowską.
Dowiemy się, na czym polega ich praca oraz jakie narzędzia są im niezbędne do jej wykonywania. Wspólnie zastanowimy się także, kto może zostać pszczelarzem, co trzeba wiedzieć, umieć, potrafić i gdzie taką wiedzę i umiejętności zdobyć. Ponadto zajrzymy do ula pokazowego, a wirtualnie do pracowni naukowej, w której bada się fizjologię i zachowanie pszczół. Dzięki temu może łatwiej będzie nam odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto zajmować się pszczołami, no i czy praca w pasiece i laboratorium wyczerpuje wszystkie możliwości pracy na rzecz ich ochrony? Zapytajmy!

Godziny: 10:00 i 12:00

Limit: 10 par

20 stycznia 2024 – ZAPYTAJ! KONSERWATORA

Z Instytutu Biologii przenosimy się na Wydział Sztuk Pięknych, a dokładnie do Katedry Konserwacji Papieru i Skóry, gdzie, dzięki dr. hab. Tomaszowi Kozielcowi, prof. UMK oraz mgr Agnieszce Ziębie, zapoznacie się z możliwościami wykorzystania fantastycznego tworzywa, jakim jest papier. Dowiecie się też, jak naprawić zniszczone papierowe wyroby i jak o nie dbać. Ponadto poznacie czynności, jakie wykonuje się w ramach zawodu konserwatora, m.in. rekonstrukcje brakujących fragmentów książki w tekście i obrazkach z bajek i opowiadań. A na koniec kreatywne zabawy, czyli ćwiczenie koncentracji, pamięci, spostrzegawczości i cierpliwości.

Limit miejsc: 10 par (dziecko+opiekun)

Zapisy startują 14 stycznia o godzinie 12:00

 

9 grudnia 2023 – ZAPYTAJ! BIOLOGA

Z Katedry Geologii i Hydrogeologii przenosimy się do Instytutu Biologii, a konkretnie do Katedry Zoologii i Ekologii Kręgowców, gdzie gościć będziemy u mgr Anny Kowalczewskiej, która przygotowała dla Was prawdziwą przyrodniczą gratkę. Wycieczka po Instytucie! Rozpoczniemy ją od obejrzenia Kolekcji Przyrodniczej, następnie wejdziemy do laboratoriów i sali ćwiczeń do zajęć z zoologii kręgowców. W międzyczasie dowiemy się, jak zbudowane są zwierzęta, jak funkcjonują i jak radzą sobie w środowisku. A przede wszystkim, skąd nasza gościni o tym wszystkim wie!

UWAGA: W Kolekcji Przyrodniczej znajdują się szkielety, wypreparowane zwierzęta oraz okazy zatopione w alkoholu. Może być to trudny widok, szczególnie dla najmłodszych bądź wrażliwych dzieci. Prosimy mieć to na uwadze, dokonując zapisu na zajęcia.

Limit miejsc: 15 par (dziecko+opiekun)

25 listopada 2023 – ZAPYTAJ! HYDROGEOLOGA

Tegoroczną edycję zaczynamy od spotkania z hydrogeologiem, a właściwie z hydrogeolożką, dr inż. Izabelą Jamorską z Katedry Geologii i Hydrogeologii UMK, która na wodzie zna się, jak mało kto!
Poznamy odpowiedź na pytanie, skąd właściwie bierze się woda i jak to się dzieje, że dociera do naszych kranów. No i właśnie, która jest zdrowsza – ta z kranu czy może jednak ze studni i dlaczego?
Zgłębimy tajemnice wód mineralnych, a także dowiemy się, gdzie w Toruniu znajdują się ujęcia wody, która każdego dnia trafia do naszych domów. Na koniec, spróbujemy różnych wód mineralnych i sporządzimy swój własny ranking.
Krótko mówiąc, lania wody nie będzie!

Limit miejsc: 12 par (dziecko+opiekun)

UDZIAŁ BEZPŁATNY!

Projekt finansowany ze środków z 1,5% podatku przekazanego na rzecz Fundacji.

ZAPISY

Formularz zgłoszeniowy na Zapytaj! WETERYNARZA wystartuje:
8 kwietnia 2024, o godz. 12:00.

Po przesłaniu formularza, prosimy oczekiwać na e-mail z potwierdzeniem zapisu na listę uczestników lub listę rezerwową.

UWAGA!

Godzina rozpoczęcia zajęć: 10:00
Czas trwania zajęć:
maks. 2h
Miejsce:
Instytut Medycyny Weterynaryjnej (ul. Bydgoska 13)
Uwaga! Dojazd na miejsce we własnym zakresie! 

KONTAKT
Weronika Żebrowska-Ruchwa
tel.: 695 766 263
email: fundacja@umk.pl

REZYGNACJA

W przypadku rezygnacji z udziału w zajęciach, prosimy o wiadomość mailową lub telefoniczną przynajmniej 24h przed zaplanowanym spotkaniem, tak byśmy mogły zaprosić osoby z listy rezerwowej.

Formularz zgłoszeniowy na Zapytaj! WETERYNARZA wystartuje: 8 kwietnia 2024, o godz. 12:00.